CC1206KRX7R9BB103
Mfr.Part #
CC1206KRX7R9BB103
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
X7R
Halogen Free :
Halogen Free
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
3.5 %
Thickness (Max) :
0.033 0.85mm
e3
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Insulation Resistance :
100GOhm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10000pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Thickness :
838.2μm
Height :
1.45mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated AC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
CC1206KRX7R9BB103
YAGEO CC1206KRX7R9BB103
CC 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)