CC1206KRX7R9BB102
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC1206KRX7R9BB102
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated AC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CC
Thickness (Max) :
0.033 0.85mm
Capacitance :
1000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Voltage :
50V
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.14mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Thickness :
838.2μm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
CC1206KRX7R9BB102
Introducing Ceramic Capacitors YAGEO CC1206KRX7R9BB102 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CC1206KRX7R9BB102 pinout, CC1206KRX7R9BB102 datasheet PDF, CC1206KRX7R9BB102 amp .Beyond Ceramic Capacitors YAGEO CC1206KRX7R9BB102 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
YAGEO CC1206KRX7R9BB102
CC 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)