CC1206KRX7R7BB224
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC1206KRX7R7BB224
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
1995
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated AC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
3216
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Insulation Resistance :
100GOhm
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
1.45mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Halogen Free :
Halogen Free
Weight :
16.187578mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
CC
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.22µF
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
939.8μm
Datasheets
CC1206KRX7R7BB224
YAGEO CC1206KRX7R7BB224
CC 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)