CC1206KRX7R0BB392
Mfr.Part #
CC1206KRX7R0BB392
Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Height :
850μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
16.187578mg
Series :
CC
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
33 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3900pF
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
939.8μm
Datasheets
CC1206KRX7R0BB392
YAGEO CC1206KRX7R0BB392
CC 3900pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)