CC1206KRX7R0BB223
Mfr.Part #
CC1206KRX7R0BB223
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
Stock
424
In Stock :
424
Capacitance :
0.022µF
Published :
2005
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
CC
HTS Code :
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
2.5 %
Factory Lead Time :
33 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
1206
Height :
850μm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Metric) :
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
711.2μm
Datasheets
CC1206KRX7R0BB223
YAGEO CC1206KRX7R0BB223
CC 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)