CC1206KRX7R0BB221
Mfr.Part #
CC1206KRX7R0BB221
Description
CAP CER 220PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
850μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Depth :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
CC
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Published :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Weight :
16.187578mg
Capacitance :
220pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Thickness :
711.2μm
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Length :
3.2mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
CC1206KRX7R0BB221
YAGEO CC1206KRX7R0BB221
CC 220pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)