CC1206KRX7R0BB153
Mfr.Part #
CC1206KRX7R0BB153
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1206
Capacitance :
0.015µF
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
CC
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Thickness :
939.8μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
850μm
Tolerance :
±10%
Published :
Datasheets
CC1206KRX7R0BB153
YAGEO CC1206KRX7R0BB153
CC 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)