CC1206KPX7R9BB102
Mfr.Part #
CC1206KPX7R9BB102
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.45mm
Case Code (Imperial) :
Material :
Ceramic
Halogen Free :
Halogen Free
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Multilayer :
yes
HTS Code :
Length :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1000pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Datasheets
CC1206KPX7R9BB102
YAGEO CC1206KPX7R9BB102
CC 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)