CC1206KPX7R8BB224
Mfr.Part #
CC1206KPX7R8BB224
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.22µF
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
16.187578mg
JESD-609 Code :
e3
Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Series :
CC
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.45mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Surface Mount :
Voltage - Rated DC :
25V
Voltage :
25V
Datasheets
CC1206KPX7R8BB224
Introducing Ceramic Capacitors YAGEO CC1206KPX7R8BB224 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:1206 (3216 Metric), Voltage:25V, CC1206KPX7R8BB224 pinout, CC1206KPX7R8BB224 datasheet PDF, CC1206KPX7R8BB224 amp .Beyond Ceramic Capacitors YAGEO CC1206KPX7R8BB224 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
YAGEO CC1206KPX7R8BB224
CC 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)