CC1206KKX7RYBB473
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC1206KKX7RYBB473
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
711.2μm
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Composition :
Ceramic
Series :
CC
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
16.187578mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.25mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Published :
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
Capacitance :
0.047µF
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Datasheets
CC1206KKX7RYBB473
YAGEO CC1206KKX7RYBB473
CC 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)