CC1206KKX7RCBB102
Mfr.Part #
CC1206KKX7RCBB102
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.15mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1000pF
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Weight :
16.187578mg
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm