CC1206KKX7R9BB224
Mfr.Part #
CC1206KKX7R9BB224
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Halogen Free :
Halogen Free
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Height :
1.45mm
Capacitance :
0.22µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.2446mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Weight :
16.187578mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Series :
CC
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CC1206KKX7R9BB224
YAGEO CC1206KKX7R9BB224
CC 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)