CC1206KKX7R9BB105
Mfr.Part #
CC1206KKX7R9BB105
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Weight :
16.187578mg
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1μF
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Halogen Free :
Halogen Free
Height :
1.45mm
Series :
CC
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
1.8034mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
CC1206KKX7R9BB105
YAGEO CC1206KKX7R9BB105
CC 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)