CC1206KKX5R8BB105
Mfr.Part #
CC1206KKX5R8BB105
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 1206
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
CC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Height :
1.45mm
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1μF
Published :
Halogen Free :
Halogen Free
Thickness :
1.2446mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
25V