CC1206KKX5R7BB106
Mfr.Part #
CC1206KKX5R7BB106
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.6mm
Thickness :
1.8034mm
Series :
CC
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10μF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X5R
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Terminations :
2
Published :
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
CC1206KKX5R7BB106
YAGEO CC1206KKX5R7BB106
CC 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)