CC1206JRX7R9BB183
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC1206JRX7R9BB183
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.018μF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Voltage - Rated :
50V
Series :
CC
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
CC1206JRX7R9BB183
YAGEO CC1206JRX7R9BB183
CC 0.018μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)