CC1206JRNPOBBN121
Mfr.Part #
CC1206JRNPOBBN121
Description
CAP CER 120PF 500V C0G/NPO 1206
Stock
100
In Stock :
100
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
1206
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Height :
600μm
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
3216
Composition :
Ceramic
Thickness :
711.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Radiation Hardening :
No
Weight :
16.187578mg
Length :
3.2mm