CC1206JRNPO9BN221
Mfr.Part #
CC1206JRNPO9BN221
Description
CAP CER 220PF 50V C0G/NPO 1206
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
CC
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
220pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Insulation Resistance :
100GOhm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
16.187578mg
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated AC :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Height :
600μm
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Thickness :
711.2μm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Published :
Case Code (Metric) :
Datasheets
CC1206JRNPO9BN221
YAGEO CC1206JRNPO9BN221
CC 220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)