CC1206JRNPO9BN121
Mfr.Part #
CC1206JRNPO9BN121
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NPO 1206
Stock
589
In Stock :
589
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Capacitance :
120pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CC
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
3216
Radiation Hardening :
No
Published :
2010
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Halogen Free :
Halogen Free
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Material :
Ceramic
Weight :
16.187578mg
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
609.6μm
Depth :
1.6mm
Datasheets
CC1206JRNPO9BN121
YAGEO CC1206JRNPO9BN121
CC 120pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)