CC1206JRNPO7BN333
Mfr.Part #
CC1206JRNPO7BN333
Description
CAP CER 0.033UF 16V C0G/NPO 1206
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.033µF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Series :
CC
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CC1206JRNPO7BN333
YAGEO CC1206JRNPO7BN333
CC 0.033μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CC1206JRNPO7BN333 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
CC1206JRNPO7BN333 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V