CC1206JRNPO0BN271
Mfr.Part #
CC1206JRNPO0BN271
Description
CAP CER 270PF 100V C0G/NPO 1206
Ceramic Capacitors
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Composition :
Ceramic
CC
Thickness :
711.2μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
270pF
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Published :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CC1206JRNPO0BN271
YAGEO CC1206JRNPO0BN271
CC 270pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)