CC1206JPNPO9BN151
Mfr.Part #
CC1206JPNPO9BN151
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NPO 1206
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
150pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Composition :
Ceramic
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Weight :
16.187578mg
Width :
1.6mm
Surface Mount :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CC1206JPNPO9BN151
YAGEO CC1206JPNPO9BN151
CC 150pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)