CC1206GRNPO9BN560
Mfr.Part #
CC1206GRNPO9BN560
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NPO 1206
Ceramic Capacitors
Height :
0.6mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Halogen Free :
Halogen Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
2%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Capacitance :
56pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
50V