CC1206GRNPO9BN221
Mfr.Part #
CC1206GRNPO9BN221
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 50V C0G/NPO 1206
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height :
600μm
Multilayer :
yes
Capacitance :
220pF
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel
Published :
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
CC
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Halogen Free :
Halogen Free
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Depth :
1.6mm
Datasheets
CC1206GRNPO9BN221
YAGEO CC1206GRNPO9BN221
CC 220pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)