CC1206GRNPO0BN122
Mfr.Part #
CC1206GRNPO0BN122
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 100V C0G/NPO 1206
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
1200pF
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Depth :
1.6mm
Thickness :
711.2μm
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Weight :
16.187578mg
Published :
Series :
CC
Datasheets
CC1206GRNPO0BN122
YAGEO CC1206GRNPO0BN122
CC 1200pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CC1206GRNPO0BN122 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CC1206GRNPO0BN122 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V