CC1206GPNPO9BN151
Mfr.Part #
CC1206GPNPO9BN151
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NPO 1206
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Surface Mount :
yes
Series :
CC
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
1.6mm
Capacitance :
150pF
Factory Lead Time :
33 Weeks
Pbfree Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height :
0.6mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CC1206GPNPO9BN151
YAGEO CC1206GPNPO9BN151
CC 150pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)