CC1206DPNPO9BN8R2
Mfr.Part #
CC1206DPNPO9BN8R2
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NPO 1206
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
HTS Code :
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
6.1%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Height :
0.6mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.0000082μF
Length :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Positive Tolerance :
6.1%
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
1.6mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CC1206DPNPO9BN8R2
YAGEO CC1206DPNPO9BN8R2
0.0000082μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations