CC10-270NK-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC10-270NK-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
270nH +/-10% Ceramic Core Chip
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Current - Saturation (Isat) :
Series :
DC Resistance (DCR) :
910mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ceramic
Inductance :
270 nH
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
600MHz
Current Rating (Amps) :
500 mA
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package :
1008
Datasheets
CC10-270NK-RC
Allied Components International CC10-270NK-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD