CC0805ZRY5V7BB105
Mfr.Part #
CC0805ZRY5V7BB105
Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Height :
850μm
Dielectric :
Y5V
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
IEC60068-1
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1μF
2
Thickness :
939.8μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
2012
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Case Code (Imperial) :
0805
Series :
CC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.25mm
Published :
Halogen Free :
Halogen Free
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Temperature Coefficient :
Y5V F
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
-20% +80%
Datasheets
CC0805ZRY5V7BB105
YAGEO CC0805ZRY5V7BB105
CC 1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)