CC0805MRY5V9BB224
Mfr.Part #
CC0805MRY5V9BB224
Description
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 0805
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Y5V
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
HTS Code :
Capacitance :
0.22µF
Y5V F
Composition :
Ceramic
Reference Standard :
IEC60068-1
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
2mm
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness :
939.8μm
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Halogen Free
Tan Delta :
0.09
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Lead Free
Height :
850μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.25mm
Datasheets
CC0805MRY5V9BB224
YAGEO CC0805MRY5V9BB224
CC 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)