CC0805MRY5V9BB104
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0805MRY5V9BB104
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0805
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
33 Weeks
Thickness :
711.2μm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
0805
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Halogen Free :
Halogen Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
Y5V F
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Weight :
5.499807mg
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Dielectric :
Y5V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Published :
2010
Series :
CC
Tan Delta :
0.09
Length :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Reference Standard :
IEC60068-1
Capacitance :
0.1μF
Height :
600μm
Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.25mm
Datasheets
CC0805MRY5V9BB104
YAGEO CC0805MRY5V9BB104
CC 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)