CC0805MRX7R9BB333
Mfr.Part #
CC0805MRX7R9BB333
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
yes
Halogen Free :
Halogen Free
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CC
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.033µF
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Package Identifier :
CC0805-0.85
Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
950μm
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
Width :
1.25mm
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CC0805MRX7R9BB333
YAGEO CC0805MRX7R9BB333
CC 0.033μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)