CC0805MRX7R8BB104
Mfr.Part #
CC0805MRX7R8BB104
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
939.8μm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Manufacturer Package Identifier :
CC0805-0.85
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
HTS Code :
Height :
950μm
Material :
Capacitance :
0.1μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Length :
2mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tape and Reel (TR)
Halogen Free :
Halogen Free
Depth :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
CC0805MRX7R8BB104
YAGEO CC0805MRX7R8BB104
CC 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)