CC0805MRX7R7BB104
Mfr.Part #
CC0805MRX7R7BB104
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Width :
1.25mm
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
16V
HTS Code :
Length :
2mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Max Operating Temperature :
85°C
Positive Tolerance :
20%
Material :
Ceramic
Package / Case :
Height :
950μm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric :
X7R
Halogen Free :
Halogen Free
Multilayer :
yes
Manufacturer Package Identifier :
CC0805-0.85
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
Min Operating Temperature :
-30°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100nF
Datasheets
CC0805MRX7R7BB104
YAGEO CC0805MRX7R7BB104
100nF 16V Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0805