CC0805MPY5V9BB224
Mfr.Part #
CC0805MPY5V9BB224
Description
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 0805
CC
Depth :
1.25mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Halogen Free :
Halogen Free
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
IEC60068-1
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tan Delta :
0.09
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Dielectric :
Y5V
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Weight :
5.499807mg
Capacitance :
0.22µF
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Temperature Characteristics Code :
Y5V
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Published :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-30°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Ceramic
Datasheets
CC0805MPY5V9BB224
YAGEO CC0805MPY5V9BB224
CC 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)