CC0805KRX7R9BB182
Mfr.Part #
CC0805KRX7R9BB182
Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805
Depth :
1.25mm
Height :
950μm
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Halogen Free :
Halogen Free
Thickness :
1.4478mm
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Manufacturer Package Identifier :
CC0805-0.85
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CC
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1800pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Weight :
5.499807mg
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CC0805KRX7R9BB182
YAGEO CC0805KRX7R9BB182
CC 1800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)