CC0805KRX7R9BB104
Mfr.Part #
CC0805KRX7R9BB104
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Capacitance :
0.1μF
Radiation Hardening :
No
Material :
Ceramic
Feature :
High Voltage
Lead Free
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Insulation Resistance :
100GOhm
Published :
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
838.2μm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height :
950μm
Case Code (Imperial) :
Manufacturer Package Identifier :
CC0805-0.85
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Halogen Free :
Halogen Free
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness (Max) :
0.033 0.85mm
Voltage :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CC0805KRX7R9BB104
Introducing Ceramic Capacitors YAGEO CC0805KRX7R9BB104 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CC0805KRX7R9BB104 pinout, CC0805KRX7R9BB104 datasheet PDF, CC0805KRX7R9BB104 amp .Beyond Ceramic Capacitors YAGEO CC0805KRX7R9BB104 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
YAGEO CC0805KRX7R9BB104
CC 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)