CC0805KRX7R0BB223
Mfr.Part #
CC0805KRX7R0BB223
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Voltage :
100V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Thickness :
939.8μm
Case Code (Metric) :
Depth :
1.25mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Series :
CC
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Height :
850μm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.022µF
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
5.499807mg
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
EAR99
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Feature :
High Voltage
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm