CC0805KPX7R9BB561
Mfr.Part #
CC0805KPX7R9BB561
Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0805
CC
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitance :
560pF
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Number of Terminations :
2
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CC0805KPX7R9BB561
YAGEO CC0805KPX7R9BB561
CC 560pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)