CC0805KPX7R9BB122
Mfr.Part #
CC0805KPX7R9BB122
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1200pF
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CC
Multilayer :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CC0805KPX7R9BB122
YAGEO CC0805KPX7R9BB122
CC 1200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)