CC0805KKX7R7BB105
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0805KKX7R7BB105
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1μF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
2012
Case Code (Imperial) :
0805
Thickness :
1.2446mm
Manufacturer Package Identifier :
CC0805-0.85
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.25mm
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Halogen Free :
Halogen Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Height :
950μm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CC0805KKX7R7BB105
YAGEO CC0805KKX7R7BB105
CC 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)