CC0805KKX7R0BB473
Mfr.Part #
CC0805KKX7R0BB473
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
5.499807mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
CC
Thickness :
1.4478mm
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
2mm
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Capacitance :
0.047µF
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
1.25mm