CC0805KKX5R7BB225
Mfr.Part #
CC0805KKX5R7BB225
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Stock
83
In Stock :
83
Ceramic Capacitors
Weight :
5.499807mg
Factory Lead Time :
33 Weeks
Multilayer :
yes
Thickness :
1.4478mm
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
0805
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
2.2μF
Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Published :
2006
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Manufacturer Package Identifier :
CC0805-0.85
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X5R
Halogen Free :
Halogen Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
16V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X5R
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%