CC0805JRX7R9BB472
Mfr.Part #
CC0805JRX7R9BB472
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Height :
600μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Series :
CC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Length :
2mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Weight :
5.499807mg
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Halogen Free :
Halogen Free
Voltage :
50V
HTS Code :
Depth :
1.25mm
Capacitance :
4700pF
Thickness :
711.2μm
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Composition :
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CC0805JRX7R9BB472
Introducing Ceramic Capacitors YAGEO CC0805JRX7R9BB472 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Number of Terminations:2, CC0805JRX7R9BB472 pinout, CC0805JRX7R9BB472 datasheet PDF, CC0805JRX7R9BB472 amp .Beyond Ceramic Capacitors YAGEO CC0805JRX7R9BB472 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
YAGEO CC0805JRX7R9BB472
CC 4700pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)