CC0805JRX7R9BB183
Mfr.Part #
CC0805JRX7R9BB183
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
1.4478mm
Mount :
Surface Mount
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
5.499807mg
Depth :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.018μF
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Composition :
CC
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
0805 (2012 Metric)
Published :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
CC0805JRX7R9BB183
YAGEO CC0805JRX7R9BB183
CC 0.018μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)