CC0805JRX7R9BB102
Mfr.Part #
CC0805JRX7R9BB102
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Published :
2010
Factory Lead Time :
33 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Series :
CC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
600μm
Capacitance :
1000pF
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Composition :
Ceramic
Halogen Free :
Halogen Free
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CC0805JRX7R9BB102
YAGEO CC0805JRX7R9BB102
CC 1000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)