CC0805JRNPOBBN220
Mfr.Part #
CC0805JRNPOBBN220
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 500V C0G/NPO 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Weight :
5.499807mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CC
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
33 Weeks
Depth :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
22pF
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Voltage - Rated AC :
500V
Radiation Hardening :
No
Height :
600μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Voltage
Thickness :
711.2μm
Datasheets
CC0805JRNPOBBN220
YAGEO CC0805JRNPOBBN220
CC 22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)