CC0805JRNPO0BN561
Mfr.Part #
CC0805JRNPO0BN561
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NPO 0805
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
CC
Feature :
High Voltage
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
711.2μm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Weight :
5.499807mg
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
600μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
560pF
Published :
Multilayer :
yes
HTS Code :
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Length :
2mm
Datasheets
CC0805JRNPO0BN561
YAGEO CC0805JRNPO0BN561
CC 560pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)