CC0805JPX7R9BB273
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0805JPX7R9BB273
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.027μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CC
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%