CC0805JPNPO9BN560
Mfr.Part #
CC0805JPNPO9BN560
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NPO 0805
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Width :
1.25mm
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
5%
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Length :
2mm
Size Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.000056μF
Height :
0.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CC0805JPNPO9BN560
YAGEO CC0805JPNPO9BN560
0.000056μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations